آمار تکان دهنده طلاق در بین ایرانی ها

آمار تکان دهنده طلاق در بین ایرانی ها

رییس سازمان ثبت احوال کشور یکی از زیرساختی ترین اقدامات صورت گرفته در سالهای اخیر را ایجاد پایگاه اطلاعات جمعیت کشور و شبکه گسترده آن به منظور ارائه خدمات ثبت احوال در اقصی نقاط کشور عنوان کرد و افزود: این اقدام را می توان انقلابی در فرایند خدمت رسانی در سازمان ثبت احوال کشور قلمداد کرد.

دکتر محمد ناظمی اردکانی معاون وزیر کشور در پیش خطبه نماز جمعه تهران، سه ماموریت اصلی سازمان را ثبت وقایع حیاتی چهارگانه و مهاجرت، ایجاد سهولت، دقت و سرعت در صدور اتقان اسناد هویتی ایرانیان در اقصی نقاط کشور و جهان و تولید و انتشار آمار انسانی و تحولات جمعیتی کشور برشمرد.

وی اظهار کرد: در بستر شبکه گسترده پایگاه اطلاعات جمعیت کشور، با انجام پروژه آرشیو الکترونیکی اسناد هویتی و ایجاد یک بایگانی متمرکز در مرکز داده ی سازمان به جای بایگانی های مجزا در هر یک از ادارات سراسر کشور، این تسهیل فراهم شده تا با بهره برداری از اسناد الکترونیکی، در دور افتاده ترین نقاط کشور نیز بدون نیاز به سفرهای غیر ضروری به محل بایگانی و نگهداری سند، خدمات هویتی لازم در سایر ادارات سطح کشور قابل ارائه باشد.

وی اظهار کرد: با کاربردی شدن پایگاه اطلاعات جمعیت کشور، هم اکنون بیش از ۱۰۰ دستگاه اجرایی به صورت برخط به سامانه استعلام الکترونیکی این پایگاه متصل هستند و عملیات اجرایی آنها از جمله تشخیص هویت افراد، بدون نیاز به مدارک کاغذی، به صورت صحیح و سریع و با اطمینان بالا و تنها از طریق شماره ملی انجام می شود.

رییس سازمان ثبت احوال کشور تصریح کرد: توسعه دسترسی دستگاه های اجرایی به پایگاه اطلاعات جمعیت کشور به منظور تسهیل در ارائه خدمات، به سرعت در حال افزایش است و در حال حاضر، بیش از ۱۴۰ هزار نقطه ی ارائه خدمت نظیر بانکها، دفاتر ثبت اسناد، نیروی انتظامی، اداره گذرنامه و نظایر آن به این پایگاه متصلند و از اطلاعاتی مانند مشخصات هویتی و عکس افراد برای ارائه خدمت استفاده می کنند.

ناظمی اردکانی جدیدترین اقدام سازمان ثبت احوال کشور در سالهای اخیر را صدور کارت هوشمند ملی و امکان شناسایی افراد در فضای مجازی عنوان و تاکید کرد: کارت هوشمند ملی تحولی عظیم و ضروری متناسب با الزامات دنیای امروز از نظام اداری و تجاری کشور را رقم خواهد زد.

رییس سازمان ثبت احوال کشور افزود: در همین راستا، سازمان ثبت احوال کشور امسال شعار “ثبت احوال نوین، توسعه مدیریت هویت در فضای مجازی” را به عنوان شعار منتخب برای خود برگزیده است.

وی از عکس، اثر انگشت و امضای الکترونیک در کنار مشخصات هویتی دارنده آن را به عنوان ظرفیتهای این کارت نام برد و گفت: این کارت این امکان را فراهم خواهد آورد تا افراد با شناساندن هویت خود در فضای مجازی و تبادل اطلاعات مورد نیاز بتوانند فعالیتهایی نظیر دریافت خدمات الکترونیکی از دستگاه های اجرایی، انعقاد قراردادهای تجارت الکترونیک و امضای دیجیتالی آن با امنیت کامل، و نظایر آن اقدام کنند.

ناظمی اردکانی تاکید کرد: برای بهره برداری از چنین کارتی، لازم است دستگاه های اداری و اجرایی نیز زیرساخت های مورد نیاز را برای ارائه خدمات خود فراهم کنند.

رییس سازمان ثبت احوال کشور تاکید کرد: بومی بودن تمامی فناوری ها که دسترنج جوانان پر تلاش همین مرز و بوم است و استفاده از جدیدترین تجربیات روز کشورهای دنیا و منطقه و تعامل سازنده با کشورهای اسلامی از اساسی ترین نکات حائز اهمیت در پیشبرد اهداف عالیه سازمان بوده است .

وی اظهار کرد: طبق قانون در آینده نزدیک، صرفاً نشانی مندرج در پایگاه اطلاعات جمعیت کشور مبنای ارائه هر گونه خدمات اداری به هم میهنان عزیز در تمامی دستگاه های اجرایی خواهد بود.

ناظمی اردکانی تصریح کرد: ضروری است افراد بر حسب تکلیف قانونی، در اولین فرصت با مراجعه به سامانه الکترونیکی ثبت احوال یا نزدیک ترین اداره محل سکونت خود، بدون هیچ گونه هزینه ای نسبت به بروز رسانی جدیدترین نشانی خود در پایگاه اطلاعات جمعیت کشور اقدام نمایند تا خللی در دریافت خدمات اداری آنان به وجود نیاید.

وی با بیان اینکه سازمان ثبت احوال کشور در سالهای اخیر توانسته است در عرصه های فرهنگی نیز به خوبی ورود نماید، مهندسی فرهنگ نام و نام گزینی را یکی از فعالیت های مهم و تأثیرگذاری این سازمان در جهت حفظ اصالت ملی و دینی ایران اسلامی عنوان کرد که ثبت احوال در پیش گرفته است.

ناظمی اردکانی افزود: در این راستا برگزاری همایش های مهندسی نام و مشاوره نامگزینی، مشارکت در برگزاری اجتماع بزرگ سادات فاطمی در سالروز ولادت بانوی بزرگ اسلام، حضرت صدیقه طاهره سلام ا . . . علیها، رونمایی از اسناد هویتی شهدا، مفاخر و بزرگان و اعلام آمار جمعیتی سادات معزز کشور و اعلام آمار اسامی مبارکه ی ائمه معصومین علیهم السلام در مناسبت های مربوطه را از جمله اقدامات فرهنگی این سازمان عنوان کرد.

وی یکی از نکات بسیار مهم و مورد تاکید که توسط سازمان ثبت احوال کشور پی گیری می شود را توجه و تبیین سیاست های کلی جمعیت ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری ( مد ظله العالی ) بیان کرد و کفت: این سیاست ها، بسیار جامع است و از نظر کیفی توسعه و تعالی انسانی در کشور تأثیرگذار خواهد بود.

ناظمی اردکانی اظهار کرد: نتایج بررسی های کارشناسی و حتی اذعان مجامع بین المللی نشان می دهد، کشور ایران با وجود قرار داشتن در فرصت طلایی پنجره جمعیتی، با چالش های عدیده ی جمعیتی مواجه خواهد بود که از آن جمله می توان به کاهش باروری، بر هم خوردن ساختار جمعیتی، کاهش سهم جمعیت جوان و سالمندی جمعیت، پدیده هایی نظیر تک فرزندی یا کم میلی به داشتن فرزند و نظایر آن اشاره کرد.

رییس سازمان ثبت احوال کشور تصریح کرد: در سالهای اخیر همواره شاهد افزایش سن ازدواج بوده ایم، به طوری که در سال ۱۳۹۲ شاهد میانگین سن ۲۸ سال برای ازدواج آقایان و ۲۳ سال برای ازدواج خانم ها بوده ایم و این هم یکی از عوامل تشدید کننده کاهش باروری است .

وی افزود: در زمینه تأخیر ازدواج، سهم ازدواج آقایان در بالای ۳۵ سالگی یعنی بالای سن متعارفی که در ثبت احوال ثبت می شود از ۶٫۷ با یک روند رو به افزایش به ۸٫۸ رسیده است و در ازدواج خانم ها سهم ازدواج های بالای ۳۰ سالگی از ۶٫۳ در کمتر از ده سال به ۱۱٫۲ درصد یعنی نزدیک به ۲ برابر رسیده است و این ها باز هم باعث کم شدن باروری می شود ( سنین۲۰ تا ۳۴ سالگی برای آقایان و سنین ۱۵ تا ۲۹ سالگی سن متعارف ثبت ازدواج در پایگاه ثبت احوال است ) .

ناظمی اردکانی در زمینه تمایل به کم فرزندی نیز گفت: بررسی های آماری نشان می دهد ۱۴ درصد خانواده های ایرانی بدون فرزند و ۱۹ درصد فقط دارای یک فرزند بوده اند. یعنی در مجموع، ۳۳ درصد به معنی یک سوم خانواده ها بدون فرزند یا حداکثر دارای یک فرزند هستند.

رییس سازمان ثبت احوال کشور افزود: البته این آمار در نسل های جدیدتر به مراتب نگران کننده تر است، به این صورت که ۲۴ درصد بدون فرزند و ۳۱ درصد فقط دارای یک فرزند هستند که در مجموع بسیار بیشتر از میانگین کشوری است.

وی مسئله دیگر را افزایش طلاق در جامعه دانست و گفت: آمار طلاق سالیانه بالغ بر ۱۶۰ هزار مورد می باشد و این زیبنده کشور ما نیست، متأسفانه طبق آمار، ۱۴ درصد طلاق ها به علت نداشتن شناخت صحیح زوجین از یکدیگر مربوط به سال اول زندگی است و در بخش هایی از جامعه عوامل متعددی چون تغییرات سبک زندگی، تهاجم فرهنگی، کمرنگ شدن باورهای مذهبی و اخلاقی، رسومات غلط در زمان شروع ازدواج و . . . به افزایش آن دامن میزند .

ناظمی اردکانی در خاتمه تاکید کرد: در این خصوص سازمان ثبت احوال با انتشار آمارهای مربوطه و اعلام هشدارهای به موقع، این زنگ خطر را در جامعه به صدا درآورده که امید است با توجه به بینش مسئولین و مردم در فرهنگ سازی مناسب، از بروز چالشهای یاد شده پیشگیری شود.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه