خانوم های ایرانی هم به ورزشگاه ها می روند!!

خانوم های ایرانی هم به ورزشگاه ها می روند!!

 

1-zan[Nayabfun.com]

نه ماه بعد از آنکه رئیس‌جمهور در ‌جلسه هیأت دولت از وزیر ورزش و جوانان و معاون امور زنانش خواست تا موضوع حضور زنان در ورزشگاه‌ها را بررسی کند، عبدالحمید احمدی، معاون فرهنگی، آموزشی و پژوهش وزیر ورزش و جوانان ـ که اصلی‌ترین عضو کارگروه بررسی این مسأله بود ـ از تأیید طرح پیشنهادی این وزاتخانه برای حضور خانم‌ها و خانواده‌ها در سالن‌های ورزشی از سوی شورای امنیت کشور خبر داد؛ خبر مهمی که البته هنوز ابهامات فراوانی در دل خود دارد.

به گزارش «نایاب فان »، دومین حضور تیم ملی والیبال ایران در لیگ جهانی، موجب شد تا موضوع حضور بانوان در ورزشگاه‌ها به ‌مسأله‌ای مهم در حوزه مدیریت ورزش کشورمان بدل شود.

خرداد و تیر سال گذشته بود که به مدد برگزاری مسابقات رفت و برگشتی لیگ جهانی والیبال ورزشگاه دوازده هزار نفری آزادی میزبان برخی از بازی‌های کشورمان در لیگ جهانی بود و با توجه به سابقه حضور بانوان در ورزشگاه‌های محل برگزاری مسابقات والیبال و بسکتبال، زنان زیادی برای حضور در ورزشگاه اقدام کردند؛ اما جز تعدادی خبرنگار زن و تماشاگران زن خارجی، کسی نتوانست وارد ورزشگاه شود.

شهیندخت ملاوردی، معاون امور زنان رئیس‌جمهور آن روز‌ها تلاش زیادی کرد تا مقدمات حضور گسترده زنان در ورزشگاه را ایجاد کند و حتی قبل از آخرین بازی ایران در تهران در صفحه فیس‌بوکش به زنان این امیدواری را داد که بازی آخر را در ورزشگاه می‌بینند، ولی این اتفاق نیفتاد تا مسأله حضور بانوان در ورزشگاه در آن روز‌ها نه تنها یک مسأله ملی که بازتاب‌های بین‌المللی هم داشته باشد،‌ به گونه‌ای که خیلی‌ها از دست رفتن شانس میزبانی ایران در دور نهایی لیگ جهانی امسال را به حساسیت فدراسیون جهانی در این زمینه مرتبط دانستند.

در این میان‌ اما برخی مسئولان بر این باورند ‌که در ایران هیچ منعی برای حضور بانوان در ورزشگاه نیست و اشاره آن‌ها هم در این زمینه به حضور محدود تعدادی خبرنگار زن در ورزشگاه و همچنین زنان اتباع خارجی در جایگاه مهمان در ورزشگاه‌ها بود؛ مسأله‌ای که موجب شد تا در یکی از بازی‌های ایران، برخی از بانوان با داشتن پرچم برزیل و به ‌عنوان هوادار تیم ملی برزیل، مسئولان برگزاری مسابقات را گول بزنند و راهی به ورزشگاه‌ پیدا کنند. با همه این‌ها و هرچند در نه ماه گذشته خیلی‌ها در این زمینه فعالیت کردند و اخبار بزرگ و کوچکی از آن به گوش می‌رسید، سرانجام وزارت ورزش و جوانان از حل شدن این مسأله خبر داد.

عبدالحمید احمدی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی در این ‌باره گفت: سال گذشته، وزارت ورزش و جوانان، آیین نامه جامع خود را برای حضور خانواده‌ها و زنان در سالن‌های ورزشی به شورای امنیت کشور ارائه کرد که خوشبختانه اواخر سال ۹۳مورد تأیید این شورا قرار گرفت. این طرح با در نظر گرفتن همه جوانب و با رویکردی ایجابی تنظیم شده است. این طرح مجموعه‌ای از ملاحظات فرهنگی، اجتماعی و شرعی است، البته در برخی رشته‌های ورزشی نه خانواده‌ها طالب حضور هستند و نه امکان حضور وجود دارد، زیرا تعدادی از این ورزش‌ها مردانه است.

معاون وزیر ورزش و جوانان در‌باره اینکه آیا این طرح در سراسر کشور اجرایی می‌شود یا خیر، گفت: پیش بینی‌هایی در این زمینه صورت گرفته ‌و حضور خانم‌ها و خانواده‌ها در سالن‌های ورزشی به تناسب رشته‌ها بستگی دارد که ما نیز تصمیم داریم این طرح را در سال جاری اجرا کنیم.

هرچند سخنان احمدی به این معناست که یک تلاش سازمان یافته برای حل مشکل حضور بانوان در ورزشگاه‌ها صورت گرفته، ‌همچنان این طرح ابهامات فراوانی دارد که شاید مهم‌ترین آن را بتوان در دو عبارتی که احمدی در توجیه طرحش عنوان کرده یافت. اولی حضور «خانواده‌ها» در ورزشگاه و دیگری حضور این قشر در «برخی» ورزشگاه‌هاست. ‌معلوم نیست ‌استفاده از قید «خانواده» به این معناست که زنان تنها با اعضای خانواده‌شان می‌توانند در ورزشگاه حاضر شوند یا اینکه به تنهایی هم اجازه حضور در ورزشگاه‌ها را دارند و اینکه محدوده «برخی» از ورزشگاه‌ها چگونه است و به تعبیر آقای معاون وزیر کدام رشته‌ها مردانه هستند و کدام رشته‌ها را می‌توان به صورت «خانوادگی» دید.

البته با توجه به شعار فدراسیون جهانی والیبال مبنی بر تبدیل والیبال به یک ورزش خانوادگی و با توجه به سابقه حضور بانوان در ورزشگاه‌های کشور تا همین سال ۱۳۹۱ بی‌شک والیبال یکی از این رشته‌های «خانوادگی» خواهد بود و بنا به گفته احمدی می‌توان امیدوار بود که خرداد و تیر امسال، زنان ایرانی در کنار خانواده‌شان تماشاگر سومین حضور ایران در لیگ جهانی والیبال باشند؛ حضوری که بی‌شک شور و حال دوچندانی به ورزشگاه‌ها خواهد داد و خط بطلانی خواهد بود بر تصمیمی که معلوم نشد، چرا از سال ۱۳۹۱ اتخاذ شد!

آخرین حضور زنان ایرانی در ورزشگاه آزادی به بازی ایران و ژاپن در سال ۱۳۹۱ باز‌می‌گردد؛ بازی که مجوز حضور ایران را در لیگ جهانی صادر کرد و البته با استقبال گسترده زنان ایرانی هم همراه شد. بعد از آن از حضور گسترده زنان در ورزشگاه‌های محل برگزاری بازی والیبال جلوگیری شد تا امروز که دولت از حل این مشکل خبر داده است.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه