رد شدن و راه‌های کنار آمدن با آن

رد شدن و راه‌های کنار آمدن با آن - تصویر 1
مترجم: حمید وثیق زاده انصاری
منبع:راسخون


ناشر، کتاب هری پاتر را رد کرد. اگر نویسنده این رمان جی کی رولینگ همان بار اول که رد شد ناامید می‌شد و از تلاش دست برمی‌داشت، ما امروز از خواندن این رمان جذاب محروم شده بودیم.
ما در زندگی به دنبال چیزهای جدید می‌رویم و همواره احتمال دارد رد شویم و مورد پذیرش قرار نگیریم.
چه پذیرفته نشدن بزرگ باشد چه کوچک همواره بر ما تأثیر می‌گذارد.
گاهی پذیرفته نشدن در مورد مسائل مهم و بزرگ مانند رفتن به دانشگاه، عضویت در تیم مدرسه و یا دعوت نشدن به یک مهمانی مهم، نیست. موقعیت‌های روزمره هم می‌توانند به احساس پذیرفته نشدن منتهی شوند مثل اینکه دیگران به شوخی شما نخندند، زمان ناهار هیچ دوستی شما را دعوت نکند که در کنارش بنشینید و یا اینکه کسی که دوستش می‌دارید با هر کس دیگری به غیر از شما صحبت کند.
احساس رد شدن نقطه مقابل احساس پذیرفته شدن است؛ اما رد شدن به این معنا نیست که کسی شما را دوست ندارد یا شما ارزش ندارید، و مهم نیستید. این تنها بدان معناست که یک بار در یک موقعیت خاص با یک نفر خاص اوضاع درست پیش نرفته است.
رد شدن به احساسات ما آسیب می‌زند. اما غیرممکن است که همواره از آن دوری کنید. در واقع، شما نباید از رد شدن اجتناب کنید؛ چرا که افرادی که بیش از حد از رد شدن واهمه دارند ممکن است به دنبال آنچه می‌خواهند نروند. آن‌ها مطمئناً، از رد شدن جلوگیری می‌کنند ، اما این کار 100٪ به آن‌ها تضمین می‌دهد که به آنچه می‌خواهند نرسند. زیرا برایش تلاشی نمی‌کنند.

چگونه با آن کنار بیاییم

هر چه بهتر بتوانیم با پذیرفته نشدن کنار بیاییم کمتر بر ما تأثیر خواهد گذاشت. چگونه می‌توانیم توانایی کنار آمدن با این مسئله را در خود ایجاد کنیم؟
در اینجا توصیه‌هایی به شما می‌کنیم:

صادق باشید

کنار آمدن مناسب با رد شدن با دو چیز سر و کار دارد: اینکه شما چه احساسی دارید و اینکه چه فکری می‌کنید.
اجازه بدهید با احساسات شروع کنیم : اگر شما رد شده‌اید، برای خودتان اقرار کنید که این قضیه دردناک است. سعی نکنید که ناراحتی خودتان را پنهان کنید و یا وانمود کنید که موضوع دردناک نیست. به جای اینکه به خودتان بگویید "من نباید این‌طور احساس کنم" به این فکر کنید که در این موقعیت داشتن این احساس کاملاً طبیعی است.
توجه کنید که احساساتتان چقدر شدید هستند. آیا این رد شدن شما را بسیار ناراحت کرده است؟ یا فقط کمی احساس ناراحتی به شما دست داده است؟ اگر می‌خواهید، گریه کنید - این یک راه طبیعی برای آزاد کردن احساسات است.
اکنون، احساسی را که دارید نام ببرید. به عنوان مثال: "من از این که برای عضویت در تیم مدرسه انتخاب نشدم واقعاً احساس ناامیدی می‌کنم. من خیلی دوست داشتم موفق شوم و برای آن بسیار تلاش کرده بودم. من احساس می‌کنم عقب ماندم چرا که دوستانم موفق شدند وارد تیم شوند ولی من نتوانستم."
اگر می‌خواهید، به شخص دیگری بگویید که چه اتفاقی افتاده است و شما در مورد آن چه احساسی دارید. کسی را انتخاب کنید که به صحبت‌های شما گوش دهد و حمایتگر باشد.
صحبت کردن با شخصی دیگر می‌تواند به دو دلیل برای شما کمک کننده باشد:
1. می‌تواند به شما اطمینان بدهد که کسی می‌داند چه اتفاقی برای شما افتاده و شما چه احساسی دارید.
2. شما را وا میدارد که احساسات خود را به کلمات تبدیل کنید.
چه شما تصمیم بگیرید احساسات خود را با شخص دیگری در میان بگذارید چه خودتان به آن‌ها فکر کنید تصدیق کردن احساسات و اقرار کردن به آن‌ها می‌تواند به شما کمک کند از آن احساسات دردناک فراتر بروید.

مثبت باشد

هنگامی که شما با احساسات دردناکی مانند رد شدن مواجه هستید، ممکن است به آسانی در احساس بد غوطه ور و گرفتار شوید. اما ماندن در آن خاطرات بد و ناراحت کننده مانند این است که مجدداً بارها و بارها آن اتفاق را تجربه کنید. این‌گونه همچنان آسیب می‌بینید و پشت سر گذاشتن آن دشوارتر می‌شود. بنابراین احساسات خود را بپذیرید اما در آن غوطه ور نشوید. از اینکه بدون توقف در مورد آن اتفاق صحبت کنید یا به آن فکر کنید اجتناب کنید. چرا؟ تفکر منفی بر انتظارات و برخوردهای ما تأثیر می‌گذارد. داشتن دیدگاهی منفی می‌تواند رد شدن‌های بیشتری با خود به همراه آورد و قطعاً شما را به تلاش مجدد ترغیب نمی‌کند.

حالا به تفکرات شما می‌پردازیم:

اینک در نظر آورید که چگونه رد شدن را به خودتان توضیح دادید. آیا شما بیش از حد به خودتان سخت گرفتید؟ این طبیعی است که از خود بپرسید، "چرا این اتفاق افتاد؟" هنگامی که شما برای خودتان توضیح می‌دهید، مراقب باشید که به حقایق بپردازید.
به خودتان بگویید: "من را به مهمانی دعوت نکردند چون نمی‌خواستند من آنجا باشم." به خودتان نگویید: "من به مهمانی دعوت نشدم چون جذاب نیستم" و یا "من یک بازنده هستم." این‌ها حقایق نیستند، تنها تصورات شما هستند و دلیلشان این است که شما بیش از حد روی یک وضعیت تمرکز کرده‌اید. اگر افکار فلج‌کننده‌ای مانند این وارد ذهن شما شدند سریعاً آن‌ها را پس بزنید.
سرزنش کردن خود و تفکرات ناتوان کننده می‌تواند اشتباهات ما را بزرگنمایی کند و منجر به این شوند که چیزهایی را در مورد خود باور کنیم که واقعیت ندارند. این شیوه تفکر، امید را در ما از بین می‌برد و باعث می‌شود خودمان را باور نداشته باشیم. بدون امید و باور نمی‌توان احساسات بد گذشته را پشت سر گذاشت و مجدداً تلاش کرد.
اگر شما خودتان را برای رد شدن مورد سرزنش قرار دهید و خود را دست کم بگیرید باورتان می‌شود که هیچ‌گاه پذیرفته نخواهید شد. افکاری مانند: "هیچ‌کس به من علاقه‌مند نیست" یا "من هیچ‌گاه موفق نمی‌شوم" می‌تواند باعث شود یک رد شدن ساده تبدیل به یک فاجعه شود.
رد شدن می‌تواند بسیار دردناک باشد و احساس ناامیدی بسیاری برای شما به همراه آورد، اما این پایان دنیا نیست.

واقع‌بینانه نگاه کنید

به خود بگویید: "بسیار خوب، من این بار پذیرفته نشدم. امیدوارم دفعه بعد پذیرفته شوم" یا "این اتفاقی است که افتاده است، من ناراحتم و این را نمی‌پسندم، اما همه آدم‌ها گاهی رد می‌شوند. من می‌توانم دوباره تلاش کنم."

در مورد مهارت‌ها و توانایی‌های خود فکر کنید.

زمانی را که پذیرفته شدید به یاد بیاورید، زمانی که دیگران به شما بله گفتند. به زمان‌هایی فکر کنید که دیگران شما را تائید کردند و از شما حمایت نمودند.

به خودتان ارزش ببخشید

شما ریسک کردید و کاری را که می‌خواستید انجام داده‌اید. به خودتان یادآوری کنید که شما می‌توانید با رد شدن کنار بیایید. گرچه شما این بار پذیرفته نشده‌اید اما فرصت‌های دیگری نیز وجود دارند. گاهی یک اتفاق دلیلی دارد که ما متوجه آن نمی‌شویم.

از پذیرفته نشدن به نفع خود استفاده کنید.

پذیرفته نشدن فرصتی است که روی نقاط ضعفمان بیشتر کار کنیم. گاهی خوب است که به ارتقا و بهبود خویش بیندیشیم. یا به این فکر کنیم که آیا اهداف ما بزرگ‌تر از مهارت‌های ما هستند.
اگر مهارت‌های شما به قدر کافی قوی نبودند شاید بهتر باشد خود را بیشتر تقویت کنید؛ بیشتر درس بخوانید، بازیکن بهتری شوید، تکنیک‌های موفقیت در مصاحبه را فرا بگیرید و تمام تلاش خود را به کار بگیرید که دفعه بعد پذیرفته شوید. از رد شدن به عنوان فرصتی برای بهتر شدن استفاده کنید.
گاهی اوقات رد شدن یک واقعیت تلخ است. اما اگر شما آن را درست به کار بگیرید، می‌تواند به شما کمک کند و شما را در مسیری هدایت کند که برای استعداد و شخصیت شما بهترین باشد. 

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه