سریال پایتخت 3 و حال و روز فرهنگ ما

سریال پایتخت ۳ و حال و روز فرهنگ ما

یک زن مشکوک و بی منطق، که از آداب معاشرت، میزبانی و مهماندوستی هیچ بهره ای نبرده؛ دو برادر زن با فرهنگی سطی و ابتدایی، پسری بی تربیت، شلوغ و خطرناک و پدری که بعد از شش ماه در اولین روز دیدن فرزندش برای تربیت پسر شلوغش تسمه می کشد و بدنبال فرزند می دود و …

اینها خصوصیات یک خانواده مشهدی در سریال پایتخت ۳ می باشد که جناب محسن تنابنده مغز متفکر سریال و آقای سیروس مقدم کارگردان با تجربه آن سهوا یا عمدا به بینندگان پر مخاطب ترین سریال حال حاضر سیما معرفی می کنند, براستی پشت صحنه ی این انتخاب و نشان دادن چهره بد از یک خانواده که نماینده ی یک کلان شهر و یک فرهنگ می باشد چیست؟

آیا می توان پذیرفت که کارگردان و دیگر عوامل دست اندرکار این سریال کمتر از آقای دکتر جان ویشرد- نویسنده کتاب بیست سال در ایران – مردم مشهد را شناخته اند! جایی که راجع به مردم مشهد می نویسد: درمشهد مقدس‌ترین شهر مذهبی‌ در ایران زندگی‌ مردم متکی‌ به زائران و مسافران است. این روحیه خود باعث می گردد که مشهدی ها مردمی زود جوش بار بیایند و چون در اکثر روز‌های سال با قوام و زبان‌های مختلف مردم گوناگون سر و کار دارند بتوانند با غریبه‌ها زود پیوند آشنایی بر قرار نمایند که این موضوع سوای میل به سود جوی و کسب مأبانه در روحیه میهمان نوازی که خصلت کلی‌ ایرانیان است قابل جستجو است.

و یا حتی به خود زحمت نداده اند برای شناخت فرهنگ مردم مشهد به کتاب ها و مراجع معتبر از جمله کتاب بهشت شرق مراجعه کنند. مشهدی ها مردمانی خونسردند و در اولین برخورد با آن‌ها احساس تکبر می شود در صورتی‌ که بسیار متواضع اند غالباً هرچه ثروتمند باشند توجهی‌ به وضع ظاهر ندارند. به علویین علاقه وافری دارند و بعضی‌ از اغنیا شهر به منظور کسب افتخار و به هزینه خود وسایل ازدواج سادات را فراهم میسازند و اجرای پاره‌ای از مراسم دینی افراط روا می‌دارند. غیورند، چون کوهی وزین و دریایی متلاطمند و به طور کلی‌ در این سرزمین مردمانی فاضل شاعر نکته سنج و نیز جنگجو و میهن پرست وجود داشته و دارد.

جنابان مقدم و تنابنده علیرغم احترام زیادی که برایتان قائلیم متاسفانه خبط بزرگی انجام داده و تصویری بس نامناسب از مردم خونگرم، مهربان و مهمان نواز و دارای فرهنگ اصیل وغنی مردم مشهد به نمایش گذاشتید خصوصا اگر متوجه باشید سالی ۲۵ میلیون نفر از زائران بارگاه مقدس رضوی مهمان مردم ولایت مدار مشهد می باشند، آیا به نظر شما تمسخر دیگر قومیت ها و فرهنگ هایی که در قالب طنز در قسمت های قبل این سریال خشم تعداد دیگری از هم میهنان عزیزمان را بدنبال داشت نیز نشانه هایی از کم توجهی سهوی و یا خدای ناکرده عمدی به خرده فرهنگ های قابل احترام در جامعه ایرانی نیست؟

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه